CPI MP LOKSABHA



(16th Loksabha)१६ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.C.N.Jayadevan Thrissur (Kerala)


(15th Loksabha)१५ व्या लोकसभेतील खासदार

Com.Gurudas Dasgupta Com.Prabodh Panda Com.Bibhu Prasad Tarai Com.P.Lingam
Constituency:Ghatal (West Bengal )
Father's Name : Late Shri Durga Prosanna Das Gupta
Mother's Name : Smt. Nihar Devi
Date of Birth : 03 Nov 1936



READ MORE BIOGRAPHY

Constituency : Medinipur (West Bengal )
Email Address : pandap@sansad.nic.in
Father's Name : Shri Debendra Nath Panda
Mother's Name : Smt. Nirada Bala Panda
Date of Birth : 07 Feb 1946

READ MORE BIOGRAPHY

Constituency : Jagatsinghpur (SC) (Odisha )
Email Address : bibhutarai@rediffmail
Father's Name : Shri Dinabandhu Tarai
Mother's Name : Smt. Saraswati Tarai
Date of Birth : 17 Jun 1964

READ MORE BIOGRAPHY

Constituency : Tenkasi (SC) (Tamil Nadu )
Father's Name : Shri Ponniah
Mother's Name : Smt. Veerammal
Date of Birth : 14 Feb 1966




READ MORE BIOGRAPHY

(14th Loksabha) १४ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.M.Appadurai Tenkasi -SC (Tamil Nadu)
2 Com.Ajay Chakraborty Basirhat (West Bengal )
3 Com.C.K.Chandrappan C.K. Trichur (Kerala )
4 Com.Gurudas Dasgupta Panskura (West Bengal )
5 Com.Bhubneshwar Prasad Mehta Hazaribagh (Jharkhand )
6 Com.P.K.Vasudevan Nair Trivandrum (Kerala )
7 Com.Prabodh Panda Midnapore (West Bengal )
8 Com.Pannian Ravindran Trivandrum (Kerala )
9 Com.Suravaram Sudhakar Reddy Nalgonda (Andhra Pradesh )
10 Com.K.Subbarayan Coimbatore (Tamil Nadu )
11 Com.Chengara Surendran Adoor -SC (Kerala )

(13th Loksabha) १३ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Bhan Singh Bhaura Bhatinda -SC (Punjab )
2 Com.Ajay Chakraborty Basirhat (West Bengal )
3 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
4 Com.Smt. Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
5 Com.Prabodh Panda Midnapore (West Bengal )

(12th Loksabha),१२ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Ajay Chakraborty Basirhat (West Bengal )
2 Com.Kumari Kim Gangte Outer Manipur-ST (Manipur )
3 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
4 Com.Smt.Geeta Mukherjee, Panskura (West Bengal )
5 Com.V.V.Raghavan Trichur (Kerala )
6 Com.Sode Ramaiah Bhadrachalam-ST (Andhra Pradesh )
7 Com.Suravaram Sudhakar Reddy Nalgonda (Andhra Pradesh )
8 Com.M.Selvarasu Nagapattinam-SC (Tamil Nadu )
9 Com.Chengara Surendran Adoor-SC (Kerala )

(11th Loksabha) ,११ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.V.Alagiri Samy Sivakasi (Tamil Nadu )
2 Com.Ajay Chakraborty Basirhat (West Bengal )
3 Com.Bommagani Dharmabhiksham Nalgonda (Andhra Pradesh )
4 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
5 Com.Chaturanan Mishra Madhubani (Bihar )
6 Com.Smt. Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
7 Com.V.V.Raghavan Trichur (Kerala )
8 Com. Sode Ramaiah Bhadrachalam-ST (Andhra Pradesh )
9 Com.M.Selvarasu Nagapattinam-SC (Tamil Nadu )
10 Com. Ramashray Prasad Singh Jahanabad (Bihar )
11 Com.Shatrughan Prasad Singh Balia (Bihar )
12 Com.K.V.Surendra Nath Trivandrum (Kerala )

(10th Loksabha),१० व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Lokanath Choudhary Jagatsinghpur (Odisha )
2 Com.Bommagani Dharmabhiksham Nalgonda (Andhra Pradesh )
3 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
4 Com.Bhogendra Jha Madhubani (Bihar )
5 Com.Kamla Mishra Madhukar Motihari (Bihar )
6 Com.Brahmanand Mandal Monghyr (Bihar )
7 Com.Bhubneshwar Prasad Mehta Hazaribagh (Bihar )
8 Com.Smt.Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
9 Com.Vishwanath Shastri Ghazipur (Uttar Pradesh )
10 Com. Ramashray Prasad Singh Jahanabad (Bihar )
11 Com.Surya Narayan Singh Balia (Bihar )
12 Com.Tej Narayan Singh Buxar (Bihar )
13 Com.Manoranjan Sur Basirhat (West Bengal )
14 Com.Vijoy Kumar Yadav Nalanda (Bihar )

(9th Loksabha) , ९ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Lokanath Choudhary Jagatsinghpur (Odisha )
2 Com.Sudam Deshmukh Amravati (Maharashtra )
3 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
4 Com.Bhogendra Jha Madhubani (Bihar )
5 Com.Smt. Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
6 Com.Ram Sajeevan Banda (Uttar Pradesh )
7 Com.M.Selvarasu Nagapattinam-SC (Tamil Nadu )
8 Com.Ramashray Prasad Singh Jahanabad (Bihar )
9 Com.Surya Narayan Singh Balia (Bihar )
10 Com.Tej Narayan Singh Buxar (Bihar )
11 Com.Manoranjan Sur Basirhat (West Bengal )
12 Com.Mitrasen Yadav Faizabad (Uttar Pradesh )

(8th Loksabha),८ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Narayan Choubey Midnapore (West Bengal )
2 Com.Com.Indrajit Gupta Basirhat (West Bengal )
3 Com.Smt. Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
4 Com.Sode Ramaiah Bhadrachalam-ST (Andhra Pradesh )
5 Com.Ramashray Prasad Singh Jahanabad (Bihar )
6 Com.Vijoy Kumar Yadav Nalanda (Bihar )

(7th Loksabha),७ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Lokanath Choudhary Jagatsinghpur (Odisha )
2 Com.Bommagani Dharmabhiksham Nalgonda (Andhra Pradesh )
3 Com.Indrajit Gupta Midnapore (West Bengal )
4 Com.Bhogendra Jha Madhubani (Bihar )
5 Com.Kamla Mishra Madhukar Motihari (Bihar )
6 Com.Brahmanand Mandal Monghyr (Bihar )
7 Com.Bhubneshwar Prasad Mehta Hazaribagh (Bihar )
8 Com.Smt.Geeta Mukherjee Panskura (West Bengal )
9 Com.Vishwanath Shastri Ghazipur (Uttar Pradesh )
10 Com. Ramashray Prasad Singh Jahanabad (Bihar )
11 Com.Surya Narayan Singh Balia (Bihar )
12 Com.Tej Narayan Singh Buxar (Bihar )
13 Com.Manoranjan Sur Basirhat (West Bengal )
14 Com.Vijoy Kumar Yadav Nalanda (Bihar )

(6th Loksabha),६ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.C.K.Chandrappan, Cannanore (Kerala )
2 Com.M.Kalyanasundaram Tiruchirappalli (Tamil Nadu )
3 Com.P.K.Kodiyan Adoor-SC (Kerala )
4 Com.Smt.Parvathi Krishnan Coimbatore (Tamil Nadu )
5 Com.Sithamalli Govindan Murugaiyan Nagapattinam-SC (Tamil Nadu )
6 Com.M.N.Govindan Nair Trivandrum (Kerala )
7 Com.K.A.Rajan Trichur (Kerala )

(5th Loksabha),५ व्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.K.Baladhandayutham Coimbatore (Tamil Nadu )
2 Com.Bhan Singh Bhaura Bhatinda-SC (Punjab )
3 Com.Chandra Shekhar Singh Jehanabad (Bihar )
4 Com.C.K.Chandrappan Tellicherry (Kerala )
5 Com.Indrajit Gupta Alipore (West Bengal )
6 Com.C.Janardhanan Trichur (Kerala )
7 Com.Bhogendra Jha Jaynagar (Bihar )
8 Com.Jharkhande Rai Ghosi (Uttar Pradesh )
9 Com.M.Kalyanasundaram Tiruchirappalli (Tamil Nadu )
10 Com.M.Kathamuthu Nagapattinam-SC (Tamil Nadu )
11 Com.Smt. Parvathi Krishnan Coimbatore (Tamil Nadu )
12 Com.Kamla Mishra Madhukar Kesaria (Bihar )
13 Com.Bhola Manjhi Jamui-SC (Bihar )
14 Com.Mohammed Ismail Barrackpore (West Bengal )
15 Com.Hirendra Nath Mukerjee Calcutta North East (West Bengal )
16 Com.S.A.Muruganantham Tirunelveli (Tamil Nadu )
17 Com.Duti Krushna Panda Bhanjanagar (Odisha )
18 Com.Sarjoo Pandey Ghazipur (Uttar Pradesh )
19 Com.Yeddula Eswara Reddy Cuddapah (Andhra Pradesh )
20 Com.Maulana Ishaq Sambhali Amroha (Uttar Pradesh )
21 Com.Dr. Ranenendra Nath Sen Barasat (West Bengal )
22 Com.Ramavatar Shastri Patna (Bihar )
23 Com.Vijai Pal Singh Muzaffarnagar (Uttar Pradesh )
24 Com.Teja Singh Swatantra Sangrur (Punjab )
25 Com.Smt.Bhargavi Thankappan Adoor-SC (Kerala )

(4th Loksabha),४ थ्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.P.C.Adichan Adoor-SC (Kerala )
2 Com.J.M.Biswas Bankura (West Bengal )
3 Com.Chandra Shekhar Singh Jehanabad (Bihar )
4 Com.Shripad Amrit Dange Bombay Central South (Maharashtra )
5 Com.Indrajit Gupta Alipore (West Bengal )
6 Com.Kansari Halder Mathurapur-SC (West Bengal )
7 Com.C.Janardhanan Trichur (Kerala )
8 Com.Bhogendra Jha Jaynagar (Bihar )
9 Com.Jharkhande Rai Ghosi (Uttar Pradesh )
10 Com.Dhireswar Kalita Gauhati (Assam )
11 Com.Latafat Ali Khan Muzaffarnagar (Uttar Pradesh )
12 Com.Kamla Mishra Madhukar Kesaria (Bihar )
13 Com.M.Meghachandra Inner Manipur (Manipur )
14 Com.Hirendra Nath Mukerjee Calcutta North East (West Bengal )
15 Com.P.K.Vasudevan Nair Peermade (Kerala )
16 Com.Sarjoo Pandey Ghazipur (Uttar Pradesh )
17 Com.Nana Ramchandra Patil Beed (Maharashtra )
18 Com.Yeddula Eswara Reddy Cuddapah (Andhra Pradesh )
19 Com.Maulana Ishaq Sambhali Amroha (Uttar Pradesh )
20 Com.Dr.Ranenendra Nath Sen Barasat (West Bengal )
21 Com.Yogendra Sharma Begusarai (Bihar )
22 Com.Ramavatar Shastri Patna (Bihar )
23 Com.Jai Bahadur Singh Ghosi (Uttar Pradesh )
24 Com.Jageshwar Yadav Banda (Uttar Pradesh )

(3rd Loksabha),३ र्‍या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Dinendra Nath Bhattacharya Serampore (West Bengal )
2 Com.Smt. Renu Chakravartty Barrackpore (West Bengal )
3 Com.Homi F.Daji Indore (Madhya Pradesh )
4 Com.Dasaratha Deb Tripura East-ST (Tripura )
5 Com.Birendra Chandra Dutta Tripura West (Tripura )
6 Com.Mohammed Elias Howrah (West Bengal )
7 Com.Ayillath Kuttieri Gopalan Kasaragod (Kerala )
8 Com.Indrajit Gupta Calcutta South West (West Bengal )
9 Com.Ezhu Kudikkal Imbichibava Ponnani (Kerala )
10 Com.Prabhat Kar Hooghly (West Bengal )
11 Com.M.K.Kumaran Chirayinkil (Kerala )
12 Com.Patinjara Kunhan Palghat (Kerala )
13 Com.Laxmi Das Miryalguda (Andhra Pradesh )
14 Com.Dr. Udaikar Misra Jamshedpur (Bihar )
15 Com.Hirendra Nath Mukerjee Calcutta Central (West Bengal )
16 Com.Sarkar Murmu Balurghat-SC (West Bengal )
17 Com.P.K. Vasudevan Nair Ambalapuzha (Kerala )
18 Com.K. Ananda Nambiar Tiruchirapalli (Madras )
19 Com.Sarjoo Pandey Rasra (Uttar Pradesh )
20 Com.Ravi Narayan Reddi Nalgonda (Andhra Pradesh )
21 Com.Gujjulu Yallamanda Reddy Markapur (Andhra Pradesh )
22 Com.Yeddula Eswara Reddy Cuddapah (Andhra Pradesh )
23 Com.Dr. Saradish Roy Katwa (West Bengal )
24 Com.Dr. Ranenendra Nath Sen Calcutta East (West Bengal )
25 Com.Jai Bahadur Singh Ghosi (Uttar Pradesh )
26 Com.Madala Narayana Swamy Ongole (Andhra Pradesh )
27 Com. R.Umanath Pudukkottai (Madras )
28 Com.Kolla Venkaiah Tenali (Andhra Pradesh )
29 Com.Smt. Viramachaneni Vimla Devi Eluru (Andhra Pradesh )
30 Com.K.Krishnan Warior Trichur (Kerala )

(2nd Loksabha),२ र्‍या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Smt. Renu Chakravartty Barrackpore (West Bengal )
2 Com.Shripad Amrit Dange Bombay City Central-SC (Bombay )
3 Com.Daulta,Chaudhary Pratap Singh Jhajjar-Rewari (Punjab )
4 Com.Dasaratha Deb Tripura East-ST (Tripura )
5 Com.Mohammed Elias Howrah (West Bengal )
6 Com.Ayillath Kuttieri Gopalan Kasaragod (Kerala )
7 Com.Indrajit Gupta Calcutta (West Bengal )
8 Com.Sadhan Ch.Gupta Calcutta East (West Bengal )
9 Com.Kansari Halder Diamond Harbour (West Bengal )
10 Com.Prabhat Kar Hooghly (West Bengal )
11 Com.P.K.Kodiyan Quilon (Kerala )
12 Com.Smt. Parvathi Krishnan Coimbatore (Madras )
13 Com.M.K.Kumaran Chirayinkil (Kerala )
14 Com.Patinjara Kunhan Palghat (Kerala )
15 Com.Laxman Mahadu Matera Thana (Bombay )
16 Com.T.C.Narayanankutty Menon Mukundapuram (Kerala )
17 Com.Hirendra Nath Mukerjee Calcutta North East (West Bengal )
18 Com.P.K. Vasudevan Nair Thiruvella (Kerala )
19 Com.V.Parmeswaran Nayar Quilon (Kerala )
20 Com.Sarjoo Pandey Basra (Uttar Pradesh )
21 Com.Shamrao Vishnu Parulekar Thana (Bombay )
22 Com.Nana Ramchandra Patil North Satara (Bombay )
23 Com.P.T.Punnoose Ambalapuzha (Kerala )
24 Com.Uddaraju Ramam Narasapur (Andhra Pradesh )
25 Com.Devulapalli Venkateswara Rao Nalgonda (Andhra Pradesh )
26 Com.T.B. Vittal Rao Khammam (Andhra Pradesh )
27 Com.T. Nagi Reddy Anantapur (Andhra Pradesh )
28 Com.K.T.K.Tangamani Madurai (Madras )
29 Com.K.Krishnan Warior Trichur (Kerala )

(1st Loksabha), १ ल्या लोकसभेतील खासदार

S.No. Name of loksabha member Constituency and State
1 Com.Kamal Kumar Basu Diamond Harbour (West Bengal )
2 Com.Sanaka Buchhikotaiah Masuliipatam (Madras )
3 Com.Smt. Renu Chakravartty Basirhat (West Bengal )
4 Com.Tushar Chatterjea Serampore (West Bengal )
5 Com.Nikunja Bihari Chowdhury Ghatal (West Bengal )
6 Com.Bijoy Chandra Ganjam Das South (Odisha )
7 Com.Ayillath Kuttieri Gopalan Cannanore (Madras )
8 Com.Sadhan Ch.Gupta Calcutta East (West Bengal )
9 Com.Hirendra Nath Mukerjee Calcutta North East (West Bengal )
10 Com.K. Ananda Nambiar Mayuram-SC (Madras )
11 Com.P.T.Punnoose Alleppey (Travancore-Cochin )
12 Com.Pishupati Venkata Raghavaiah Ongole (Madras )
13 Com.Dr.Chelikanai Venkata Rama Rao Kakinada (Madras )
14 Com.Kadiyala Gopala Rao Gudiwada (Madras )
15 Com.Kanety Mohana Rao Rajamundry (Madras )
16 Com.Kondru Subba Rao Eluru (Madras )
17 Com.Yeddula Eswara Reddy Cuddapah (Madras )